Anasayfa / Genel / 2023 YILI 1. GENEL MECLİSİMİZ TOPLANDI HAKLARINA VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIK, DEV TEKSTİL’DE ÖRGÜTLEN!

2023 YILI 1. GENEL MECLİSİMİZ TOPLANDI HAKLARINA VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIK, DEV TEKSTİL’DE ÖRGÜTLEN!

Sendikamızın altı ayda bir yapılan Genel Meclis toplantısının ilkini, ocak ayında gerçekleştirdik. Meclisimiz, önden hazırlanmış gündemler çerçevesinde içinden geçtiğimiz sürecin ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerini ve beraberinde sendikamızın görevlerini ele aldı. Son altı aylık zaman dilimi içerisinde başta tekstil işkolu olmak üzere işçi sınıfımızın somut gündemleri, sınıf hareketinin verili durumu masaya yatırıldı. Sınıf mücadelesini güçlendirmenin ihtiyaçları çerçevesinde sendikal çalışmanın gündemleri ele alındı ve araçları gözden geçirildi. Gerçekleşen Genel Meclisimizin sonuçlarını özet olarak kamuoyunun bilgisine sunarız.

-Ülke, seçimlerin sathı mahalline girmiş bulunuyor. Baskı ve zorbalığın dozunu arttıran AKP-MHP rejimi, sefalete terk ettiği milyonları “müjde” ve “başarı hikayeleri” gibi estirdiği zehirli hava ile seçimleri kazanmayı hedefliyor. Kapitalistlerin büyümesine ve devasa kar rekorları kırmasına olanak sağlayan saray rejimi, rant, talan, yağma, gerici ve şoven politikalarına tam gaz devam ediyor. Rüşvet, mafya, adam kayırma, hırsızlık vb. rejimin temel işleyişi olurken, bizleri her geçen gün biraz daha karanlığın dehlizlerine sürüklüyor. Mevcut durum bu kadar vahim iken, altılı masada temsil edilen düzen muhalefeti ise “ayarları bozulan” kapitalist sistemi restore etmek için mesai harcıyor. Düzen muhalefeti “seçimlere kadar sabredin, geleceğiz ve bütün sorunlarınızı çözeceğiz.” vb ifadeleri aylardır ağızlarından düşürmeyerek bizi edilgen kılmak istiyorlar. Adeta sorunlarımızın birikip, büyümesine hizmet ediyorlar. Ayrıca onların iktidara geleceği bir durumda neo-liberal politikalar kaldığı yerden devam edecektir. İMF’nin ağır reçeteleri ile kemer sıkma politikaları hayata geçecektir. Yani her durumda bizim açımızdan özünde değişen bir şey olamayacak. Kapitalist sistemin dişlileri arasında öğütülmeye, açlık ve sefalet altında inim inim inlemeye devam edeceğiz.

O nedenle, kapitalist sistemde birer aldatmacadan ibaret olan seçimlere bel bağlamak ve sandığı çözüm merciyi olarak görmek, bizim hiçbir sorunumuzu çözmeyecektir. İnsanca ve onurlu bir yaşam için kendi gücümüze dayanmak ve sınıfımıza güvenmek dışında başka bir alternatifimiz yok. Mücadele için adım attıkça dünyanın lehimize doğru döndüğünü göreceğiz. Asıl yapmamız gereken ise söz, yetki, karar hakkımızı elimize alarak örgütlü mücadeleyi büyütmektir.

-Derinleşen ekonomik kriz ile birlikte artan enflasyon ve hayat pahalılığını sefalet düzeyindeki ücretler tamamlıyor. Bu yıl da hiçbir şey değişmedi ve asgari ücrete gelen zam ile yine sefalet ücretine mahkûm olduk. Sermaye dünyasını temsil edenlerden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücretliye, 8 bin 506 TL gibi komik bir rakamı reva gördü. Ücretleri asıl belirleyenin işçi iradesi ve mücadelesinin olduğu yerde aksi bir durumun söz konusu olmayacağı baştan belliydi.

-Şimdi de örgütsüz iş yerlerindeki ocak zamlarına sıra geldi. Ülke genelinde asgari ücretin ortalama bir ücret haline gelmesi ve bu yüzden ücretlerin aşağı çekilmesi nedeniyle son yıllarda fabrikalarda hoşnutsuzluk arttı. Geçtiğimiz yıl şubat ayında özellikle tekstil ve çorap işçileri üretimden gelen gücünü kullandı ve iş durdurdular. Böylelikle talep ettikleri ücretleri birçok yerde kazandılar. Geçen yılın mücadele deneyiminden geçen işçiler, bu yıl da aynı yolu tutmaları kuvvetle muhtemeldir. Sendikamız sefalet ücretine karşı “insanca yaşayabilecek ücret” mücadelesini yükselterek, kazanmak için fiili-meşru mücadeleyi yol göstermeye devam edecektir.

-Son aylarda tekstil iş kolunda işten atmaların yaygınlaştığını görmekteyiz. Ülke genelinde binlerce tekstil işçisi haklarının bir kısmını dahi almadan kapını önüne konuldu. Şimdi ise asgari ücrete gelen zamla birlikte artan işçi maliyetinden dem vuran tekstil sermayedarları, işten atmaların artacağını söylüyor. Sendikamız “Krizin faturasını kapitalistler ödesin!” şiarını öne çıkartarak işçilerin “Arkadaşım yoksa üretim de yok!” şiarını esas alarak örgütlenme faaliyetlerine sürdürecektir.

-Asgari ücret zammının ardından sendikalı işçilerin ücreti asgari ücretle eşitlendi. Metal sektörü başta olmak üzere diğer işkollarında “ek zam” çağrıları yankılanıyor. Fakat tekstilde büyük bir sessizliğin hâkim olduğunu görüyoruz. Yetkili tekstil sendikalarının işçileri denetim altına almaları ve tekstil işçisinin sınıf bilincindeki gerilik, işçilerin olana razı gelmesine neden oluyor. Bu durum göz önüne alındığında tekstil işçilerinin diğer iş kollarına nazaran sendikalaşma eğiliminin daha az olduğu anlaşılıyor. Burada hâkim sendikaların işçilerin güvenlerini kıran pratikleri ve işçilerin mevcut bilinç ve mücadele düzeyi ile doğrudan bağlantısı bulunmaktadır.

-Meclisimizde, 1 Mayıs ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gibi bahar gündemlerinde sendikamızın yapacağı çalışmalar ele alındı ve bu gündemlere müdahale edeceğimiz araçlar planlandı.

-2023 yılında genel kurulumuz olacak. Sonbaharda gerçekleşecek genel kurul için genel mecliste bir ön tartışma yapıldı.

-Sendikamızın yayınları, bülten- sosyal medya ve site değerlendirme konusu yapılarak, gerekli planlamalar gözden geçirildi.

Sendikamız DEV TEKSTİL, öne çıkan başlıklar üzerinden özetlemeye çalıştığımız gelişmeler ışığında, işçi sınıfının hak ve çıkarlarını temel alan bir mücadele gündemini önüne koymuştur. Ayrıca işçilerin tabandan birliğinin sağlanmasının yakıcılığını ortaya koymakta, önümüzdeki dönem çalışmalarını da bu kapsamda ele alacağını ilan etmektedir. Sendikamız, sermaye düzeninin çok yönlü saldırılarına ve sınıfın önünde büyük bir engel olarak duran sendikal bürokrasiye karşı, devrimci sınıf sendikası bakışı ve ilkeleri çerçevesinde mücadeleyi ertelenemez bir görev olarak önüne koymaktadır. Bu çerçevede tüm tekstil işçilerini bu çaba etrafında kenetlenmeye, DEV TEKSTİL çatısı altında birleşerek mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

DEVRİMCİ TEKSTİL İŞÇİLERİ SENDİKASI (DEV TEKSTİL)

Dev Tekstil

Şiddete ve Sömürüye karşı Mücadeleyi Yükselt!

İşçi, Emekçi Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü yaklaşıyor. İşçi, emekçiler bu …