Anasayfa / Genel / ASGARİ ÜCRETİN 1300 TL OLDUĞU YALAN!

ASGARİ ÜCRETİN 1300 TL OLDUĞU YALAN!

Sermaye hükümeti patronların bir dediğini iki etmiyor. Patronların daha fazla kar elde etmek için istediklerini bir kılıfına uydurarak bir bir hayata geçiriyor. Asgari ücret tespit surecide böyle yaşandı. Yüksek zam veriliyor yanılsaması yaratılarak patronlar mağdur ilan edildi. Patron örgütleri bu zam oranını kaldıramayacaklarını bu konuda hükümetin kendilerine yardımcı olmasını istediler. Sermaye hükümeti patronların talebini bir kere daha karşıladı ve sahte zammın önemli bir kısmının bir kere daha işsizlik fonu başta olmak üzere işçilerden alınan vergi ve diğer kesintilerden (haraçlarla) karşılanması için gerekli düzenlemeleri yaptılar. Asgari ücret zam oranının açıklanmasının ardından temel tüketim ürünlerine yüksek oranlarda zamlar yapıldı. Yapılan zamlar, artan vergiler vb. hesaplandığında alım gücümüzün daha da azaldığı görülecektir. Yani bir elleriyle cebimize koyduklarını diğer elleriyle fazlasıyla geri aldılar.

Asgari ücretin 1300 TL olduğu koca bir yalan!  Asgari ücrete yüksek zam yapıldığı yanılsaması yaratmak için asgari ücret ve AGİ’yi bütün olarak yansıtıyorlar. AGİ dâhil edilmediği durumda elimize geçecek asgari ücretin Net’i 1177 TL’dir. 123 TL AGİ eklendiğinde miktar 1300 TL oluyor. Asgari ücret hesabına AGİ’nin dâhil edilmemesi gerekir. Çünkü AGİ’nin asgari ücretle hiçbir ilgisi yok.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ), 2008 yılına kadar yaptığımız alışverişlerin fişini toplayarak yılın belli zamanlarında temel tüketim ürünlerine ödediğimiz verginin bir kısmının bize iade edilen kesitidir. 2008 yılından sonra fiş toplama uygulaması kaldırıldı ve AGİ’ye bir standart getirildi. AGİ aylık olarak patronlar tarafından ödenmeye başlandı. Patronlar AGİ’yi karlarından ödemiyorlar. Ödedikleri AGİ’yi devlete ödemeleri gereken vergiler vb. düşüyorlar. Yani AGİ’ bizim ekmekten suya kadar ödediğimiz vergilerin bir miktarının bize iade edilmesidir. AGİ’yi asgari ücretin bir parçasıymış gibi göstererek hiçleştirmeye çalışıyorlar. AGİ’nin hiç edilmesine göz yummayalım. AGİ’yi ücretin parçası olarak vermelerine izin vermeyelim ayrı kalem olarak alalım.

Dev Tekstil

Pandeminin ve krizin faturasını ödememek için 1 Mayıs’ta alanlara!

Pandeminin ve krizin faturasını ödememek için 1 Mayıs’ta alanlara! İşçi sınıfı ve emekçiler olarak bu …