Anasayfa / Genel / SML DİRENİŞİMİZİ, NE POLİS COPU NE DE ÖNLEM ALMADIĞINIZ İÇİN FABRİKALAR DA YAYILAN KORONA ENGELLEYEMEZ!

SML DİRENİŞİMİZİ, NE POLİS COPU NE DE ÖNLEM ALMADIĞINIZ İÇİN FABRİKALAR DA YAYILAN KORONA ENGELLEYEMEZ!

SML Etiket direnişimizin bugün 96. günündeyiz!

Bu süreçte direnişçi üyelerimizle birlikte kararlı bir şekilde mücadelemizi yürütüyoruz.  Sermaye iktidar işbirliği ile devreye sokulan keyfi yasaklarla direnişimiz yasaklamaya çalıştılar. Bizler bunun karşısında da durarak “keyfi yasaklarınızı tanımıyoruz” dedik. Buna göre hareket ettik. Gerçek korona önlemleri ancak tüm işçi ve emekçilere ücretli izin verilmesi ile olur dedik. Doğruları söylediğimiz ve haklarımız sahip çıktığımız için direnişçi işçiler, sendika yöneticilerimiz ve dostlarımız defalarca işkence edilerek gözaltına alındı.

Bizler diyoruz ki: Baskılar ve gözaltılar bizi yıldıramaz!

27 Nisanda yapmak istediğimiz 1 Mayıs etkinliğine polisin işkence ile gözaltı yapması sonucunda Derya arkadaşımızın daha önceki kırılan parmağının tekrar çatlaması nedeni ile ameliyat olması gerekiyor. İktidar 17 günlük kapanma dedi. İşçiler patronların karı fabrikalarda korona ile iç içe çalışıyorlar. Bu çalışanlardan biriside Seçil arkadaşımızın ablasıdır. Seçil arkadaşımızın ablası çalıştığı fabrikada korona oldu. Testinin pozitif çıkması üzerine SML direnişçisi Seçil Arı ve tüm aile bireyleride test yaptırdı. İlk testleri negatif çıktı. Buna rağmen bir müddet karantinada kaldılar. (bu gün itibariyle karantinaları 8 gününde) Mevcut durumu gözettiğimiz için bir müddet fabrika önüne gitmedik. Bunu üzerine aile bireyleri bir müddet sonra tekrar test yaptırdıklarında pozitif çıktılar. Durum gösteriyor ki fabrikalar çalıştığı müddetçe korona ile mücadele olmaz, gerçek önlem alınamaz. Aileden bir kişi bile çalışıyorsa tüm aile risk altında demektir. Sendikamız bu gerçekleri dillendirmeye, haklı-meşru mücadeleyi büyütmeye devam edecektir.

Gerçek önlemler alınmadığı müddetçe keyfi yasakları şimdiye kadar tanımadık, bundan sonrada tanımayacağız.

SML Etiket yöneticileri ve üretim yaptığı firmalar direnişimizi bitirdiğimizi düşünmesinler. Direnişimiz devam ediyor. Direnişçi üyelerimizin sağlık sorunları ortadan kalktığı andan itibaren tekrar fabrika önünde ve mağazalarda olacağız.

Kimse bunların sesi kısıldı diye düşünmesin. Sınıfı adına mücadele edenlerin sesini kısamazsınız.  Sizlere, direnişçilerin talepleri karşılanana kadar koltuklarınızda rahat yok. Yaptığınız sendika düşmanlığının, keyfi işten atmanın hesabını vereceksiniz. Üyelerimizin yaşadığı sağlık sorunlarından SML firması da sorumludur.  Bunu unutmasınlar biz de unutturmayacağız.

Tüm dostlarımıza; SML Etiket’te sınıfımız adına verdiğimiz mücadeleyi daha fazla büyütme çağrımızı tekrar yapıyoruz.

Devrimci Tekstil işçileri Sendikası İstanbul Temsilciliği

Dev Tekstil

2023 YILI 1. GENEL MECLİSİMİZ TOPLANDI HAKLARINA VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIK, DEV TEKSTİL’DE ÖRGÜTLEN!

Sendikamızın altı ayda bir yapılan Genel Meclis toplantısının ilkini, ocak ayında gerçekleştirdik. Meclisimiz, önden hazırlanmış …