Anasayfa / Genel / YİNE İHANET YİNE DİSK TEKSTİL!

YİNE İHANET YİNE DİSK TEKSTİL!

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası olarak uzun süredir SML etiket fabrikasında örgütlenme çalışması yürütüyoruz.

Bizler DİSK Tekstil’in sendikal faaliyet yürüttüğünü öğrendiğimiz andan itibaren kendi sendikal çalışmamızı sollandırdık. Üyelerimizi DİSK Tekstile üyeliğini gerçekleştirdik. Bu süreç içerisinde yetkiyi alan DİSK Tekstil örgütlenme sürecini artık mahkeme duvarlarına sıkıştırdı. SML Etiket yöneticileri işçilere baskı yaparak üyelikten istifalarını gerçekleştirdi. Üyelikten istifa etmeyen kişileri ise hukuksuz bir şekilde işten çıkarttı. Bu zamana kadar 50’den fazla üyesi işten çıkartılan DİSK Tekstil sendikası hiç bir üyesine sahip çıkmayarak fabrika yönetimine bir söz dahi söylemedi.

28 Ocak günü SML Etiket fabrikası 3 üyemizle birlikte 22 işçiyi işten çıkarttı. 17 işçi DİSK TEKSTİL üyesiydi. Aynı şekilde ses çıkartmadan bir kenarda durdu onunla da yetinmeyerek işçileri suçladı.

Bizler ise üyelerimiz ile birlikte aldığımız karar gereğince fabrika önünde 3 Şubat tarihinde direnişe geçerek 87. gündür mücadelemizi sürdürüyoruz. SML Etiket fabrikası hiç bir şekilde DİSK Tekstili muhaptap olmazken, üyelerimiz ile birlikte SML’nin üretim yaptığı firmalar olan ZARA, H&M, DECATHLON, TOMMY ve MANGO gibi firmaların bulunduğu AVM’ler, Mağaza önünde eylemler gerçekleştirdik. Genel müdürlükleri önlerine gittik. Bu eylemlerden markaların rahatsızlık duymasından sonra SML Etiket DİSK Tekstil ile görüşmeye başladı. Görüşme boyunca içeride hiç bir üyesine sözleşme içerisinde geçecek olan maddeleri söylemedi. SML Etiket yöneticileri ile kapalı kapılar ardında sözleşme maddeleri konuşuldu.

DİSK Tekstil açıklamasında “61 maddelik sözleşmemizi imzaladık” diyerek haber gerçekleştiriyor. Bu 61 maddenin hiç birinden işçileri haberleri yok. Üstüne üstlük ikramiyesiz 3 yıllık sözleşmeye imza atılmış. Bu sözleşme SML Etiket işçilerinin iradesi hiçe sayılarak yapılmıştır. İşçilerin birliğini kurmak örgütlülüğünü oluşturmak gibi amaç gütmemektedirler. İşçilerden gelecek aidat hesapları yapılarak masa başında SML Etiket işçileri satıldı. Ortada imzalanan bir sözleşme var sendikada sözleşme içeriği hakkında işçilere açıklama yapmayarak, “Bayramdan sonra açıklama yapacaklarını” ifade ediyorlar.

DİSK Tekstil SML Etiket’te imzalamış olduğu sözleşme ihanet sözleşmesidir. Kapı önünde direnen işçileri görmezden gelerek, atılan kendi üyelerini işe geri aldırmamak için bir çaba dahi göstermeyerek sözleşmeyi imzalamıştır.

-Bu ihanetçi anlaşıya karşı Devrimci Sınıf Sendikacılığı anlayışı etrafında örgütlenmeye mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.

-İşçilere hiç bir şekilde söz yetki karar tanımayan anlayışa karşı söz-yetki karar anlayışını örgütlemeye devam edeceğiz.

-Kapalı kapılar arında işçileri satarak, sözleşmeler imzalayan anlayışa karşı işçilerin birliğini örgütlülüğünü oluşturmaya örgütlenmeye devam edeceğiz.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası olarak SML Etiket patronundan, yöneticilerinden ve üretim yaptığı firmalardan hesap sormaya devam edeceğiz. Sözde pandemi önlemi gerekçesi ile yasaklanmaya çalışılan, saldırıya uğrayan direnişimizi fırsata çeviren SML Etiket yöneticileri ve DİSK Tekstil hiç bir şey yapmadan duracağımızı sanıyor ise yanılıyorlar. İmzalamış olduğunuz ihanet sözleşmesinin hesabını SML Etiket işçilerine vereceksiniz.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası İstanbul Temsilciliği

Dev Tekstil

2023 YILI 1. GENEL MECLİSİMİZ TOPLANDI HAKLARINA VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIK, DEV TEKSTİL’DE ÖRGÜTLEN!

Sendikamızın altı ayda bir yapılan Genel Meclis toplantısının ilkini, ocak ayında gerçekleştirdik. Meclisimiz, önden hazırlanmış …